همایش جایگاه ثبت نوآوری در نظام ملی نوآوری (به یاد پروفسور سلیمی)

همایش نیم‌روزه‌ی جایگاه ثبت نوآوری در نظام ملی نوآوری به بهانه‌ی یادمان پروفسور محمدحسین سلیمی، روز چهارشنبه، دوم دی‌ماه (ساعت 13 تا 17) در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار خواهد شد.

انتقال دانش نوآوری نظام‌یافته (TRIZ) که از قدرتمندترین روش‌های تفکر و نوآوری است در زمره‌ی اقدامات پدر دانش نوآوری نظام‌یافته‌ی کشور در سال‌های پایانی حیاتش می‌باشد. پروفسور سلیمی در سال 1385، برگزاری کنفرانسی را با هدف دنبال نمودن نقش استراتژی‌ها و تکنیک‌های حل مساله در تسهیل جایگزینی روش‌های اثباتی ثبت نوآوری به جای روش‌های اظهاری پایه‌ریزی کرد تا به رفع یکی از حلقه‌های مفقوده‌ی نظام ملی نوآوری در حوزه‌های مختلف علمی منجر شود.

حال مقرر شده است از سال آینده (1389) در سالروز فقدان این نقش‌آفرین تدوین نظام ملی نوآوری، با برگزاری کنفرانس استراتژی‌ها و تکنیک‌های حل مساله گامی موثر در تحقق نقشه‌ی جامع علمی کشور از طریق ارتقای دانش ثبت نوآوری برداشته شود.

پروفسور سلیمی، روش اثبات نوآوری را بر اساس تکنیک نوآوری نظام‌یافته (TRIZ) در قالب فرم‌های ادعای اثبات نوآوری توسعه داده است که در همایش نیم‌روزه‌ی دوم دی‌ماه که به عنوان مقدمه‌ی کنفرانس 89 می‌باشد ضمن مرور آخرین روش‌های تولید نوآوری و نقش آنها در تشخیص سطوح نوآوری، جایزه‌ی نوآوری پروفسور سلیمی و ساختار علمی آن معرفی خواهد شد.

هیات داوران جایزه‌ی پروفسور سلیمی، هر سال پس از ممیزی و استماع دفاع صاحبان نوآوری، 3 نوآوری برتر را در سطوح نوآوری علمی (سطح 5)، نوآوری فناوری (سطح 4) و نوآوری کسب و کار (سطح 3) انتخاب و مورد تجلیل قرار می‌دهد تا در کنار یک رقابت علمی، ثبت نظریات و تئوری‌های علمی یک اختراع به عنوان شناسایی انسان‌های نوآوری منجر شود تا برنامه‌های اجرایی، تمهیدات نقش‌آفرینی موثر آنان را چرخه‌ی تولید و توسعه‌ی علم و فناوری فراهم نماید.

الویت حضور در پیش‌کنفرانس براساس تاریخ تکمیل فرم ثبت نام، برای 230 نفر از مخاطبین در نظر گرفته شده است و گواهی‌نامه‌ی آشنایی با مبانی ثبت نوآوری به روش اثباتی به شرکت‌کنندگان اعطا خواهد شد.

علاقمندان و فعالین مرتبط با نظام نوآوری می‌توانند جهت هماهنگی برای ورود به همایش رایگان، تا پایان مهلت مقرر (وقت اداری چهارشنبه 25 آذر) از طریق کانال‌های ارتباطی (موسسه‌ی مطالعات نوآوری و فناوری ایران) زیر اقدام نمایند:

تلفن: 22242656، فکس: 22247474، وب‌سایت: psst.iiits.org

 

برنامه‌های همایش

 

- معرفی برنامه‌ی دانشگاه صنعتی امیرکبیر در نقش‌آفرینی در نظام ملی نوآوری

- پخش فیلم سخنان زنده‌یاد پروفسور سلیمی پیرامون عصر نوآوری

- سخنرانی‌های علمی

- معرفی جایزه‌ی نوآوری پروفسور سلیمی

- بیانیه‌ی پایانی

 

مکان همایش: دانشگاه صنعتی امیرکبیر- ساختمان فارابی- سالن پروفسور سلیمی

زمان: دوم دی‌ماه، ساعت 13:30 الی 16:30

محورهای سخنرانی‌

 

- توقعات از ثبت نوآوری از منظر نقشه‌ی جامع علمی کشور و نظام ملی نوآوری

- از ایده‌ی نوآورانه تا نوآوری موثر در نقشه‌ی جامع علمی کشور

- نگاه جامع به ابعاد مالکیت فکری از دو منظر نظام ملی نوآوری و صاحبان نوآوری

- مقایسه‌ی روش‌های ثبت نوآوری در ایران و جهان

- مرور آخرین روش‌های تولید نوآوری و نقش آنها در تشخیص سطوح نوآوری

- ساختار علمی جایزه‌های نوآوری

 

ظرفیت مخاطبین

50: اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها

50: اعضای هسته‌های مراکز رشد و شرکت‌های فناور پارک‌های علم و فناوری

30: مدیران و کارشناسان مرتبط با نظام نوآوری در سازمان‌ها

30: مخترعان و نوآوران

70: دانشجویان

/ 0 نظر / 116 بازدید