جایزه‌ی ملی مدیریت پروژه‌ی ایران

انجمن مدیریت پروژه‌ی ایران همزمان با پنجمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت پروژه، جایزه‌ی ملی مدیریت پروژه‌ی ایران را به متقاضیانی که پروژه‌هاشان موفق به تحقق اهداف برنامه‌ریزی شده‌ی خود در زمینه‌ی مدیریت پروژه‌ی شده باشند، اعطا می‌نماید.

در سال 1997، اولین جایزه‌ی مدیریت پروژه را انجمن مدیریت پروژه‌ی آلمان برای عملکرد عالی پروژه‌ها بر اساس مدل بالندگی پروژه (PEM) اعطا نمود. این جایزه در سال 2002 در گستره‌ی انجمن بین‌المللی مدیریت پروژه اعطا شد و به جایزه‌ی بین‌المللی تعالی پروژه تغییر نام داد.

مدل مبنای جایزه بین‌المللی مدیریت پروژه، یک ابزار الگوبرداری جهت بهبود مدیریت پروژه و ارزیابی دستاوردهای پروژه‌ها با دیدگاهی جامع است به عبارت دیگر این مدل امکان مقایسه‌ی پروژه با سایر پروژه‌ها و استفاده از تجربیات دیگران را فراهم می‌کند و این ابزار مدیریتی با شناسایی شیوه‌های بهبود، توانمندی‌ها و زمینه‌های بالقوه پیشرفت در پروژه، امکان افزایش مستمر کیفیت اجرای پروژه را فراهم می‌کند.

مهم‌ترین مزیت مدل تعالی پروژه، عدم وابستگی به متدولوژی و روش خاص اجرایی مدیریت پروژه است که استفاده‌ی آن را در همه‌ی پروژه‌هایی که از روش‌ها، شیوه‌ها و متدولوژی‌های مختلف مدیریت پروژه امکان‌پذیر می‌کند.

یک تیم پروژه می‌تواند با ارائه تقاضانامه و اظهارنامه‌ی کتبی و تشریح نحوه‌ی تحقق معیارهای مدل تعالی پروژه (PEM) در پروژه‌ی خود، جهت کسب جایزه‌ی ملی تعالی مدیریت پروژه‌ی ایران اقدام نماید. این سند اظهارنامه به تیم پروژه کمک می‌کند از میزان موفقیت و نقاط قوت خود آگاه شده و توان بالقوه‌ی خود را جهت بهبود و پیشرفت در حوزه‌های قابل بهبود بکار گیرد.

علاوه بر مورد فوق، متقاضیان این جایزه از جانب تیم ارزیابی مجرب و باصلاحیت (حداقل چهار نفر) یک بازخورد کتبی دریافت می‌کنند که حاوی توضیحات جامع در مورد فرایند ارزیابی، خلاصه‌ی محتوای ارزیابی، نقاط قوت و حوزه‌های بهبود در هر یک از معیارهای مدل و همچنین درصد امتیاز کسب‌شده برای هر معیار می‌باشد.

 

زمان‌بندی جایزه‌ی ملی مدیریت پروژه‌ی 1388

ر.

عنوان فعالیت

مهلت مقرر

سال 87

1

اعلام رسمی- چهارمین کنفرانس بین‌المللی مدیریت پروژه

مرداد

2

آموزش ارزیابان و متقاضیان

13 تا 15 آذر

3

ارسال فرم درخواست به متقاضیان

30 دی

4

مهلت ارسال فرم درخواست متقاضیان

15 بهمن

5

آموزش اظهارنامه نویسی برای پروژه‌های داوطلب

18 بهمن

6

تعیین و اختصاص تیم‌های ارزیاب جایزه

20 بهمن

7

تسلیم اظهارنامه (گزارش) پروژه‌های داوطلب

20 اسفند

سال 88

8

ارزیابی اولیه‌ی اظهارنامه توسط ارزیابان

31 فروردین

9

جلسه اجماع ارزیابان

10 اردیبهشت

10

ارائه‌ی گزارش به هیات داوری

20 اردیبهشت

11

جلسه هیات داوران

31 اردیبهشت

12

اعلام نظر اولیه‌ی هیات داوران

10 خرداد

13

بازدید از دفتر پروژه

31 خرداد

14

ارائه‌ی گزارش بازدید به هیات داوران

15 تیر

15

تصمیم‌گیری نهایی هیات داوران

31 تیر

16

آمادگی جایزه

10 مرداد

/ 0 نظر / 8 بازدید