جستجوي مفاهيم علمي مدرن در آموزه‌هاي ديني

سوره‏ي والعصر و چرخه‏ي بهبود (دکتر محمدحسين سليمي)<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

دانشمندان پيشگام معاصر پس از سال‌ها تحقيق و بررسي به چرخه‏ي بهبود در مديريت‌هاي سازماني دست يافته‌اند. اين چرخه كه به چرخه‏ي بهبود PDSA (دمينگ) معروف است، نقش بسيار اساسي در استراتژي‌ها و تكنيك‌هاي حل مساله ايفا مي‌كند. اين در حالي است ‌كه در قرآن مجيد، كتاب آسماني مسلمانان، به اين مطلب با مفهومي بسيار متعالي‌تر اشاره شده است.

در سوره‏ي والعصر آمده است كه كليه‏ي انسان‌ها در كليه‏ي مقاطع زماني در كجروي و انحراف، راه مي‌پيمايند، مگر آناني كه به حقيقت عالم ايمان آورند و كار نيك انجام دهند و در اين دو مرحله، يكديگر را به حق و صبر توصيه نمايند. چرخه‏ي PDSA نيز، مسير بهبود را در تلاش و سپري كردن مداوم چهار مرحله‏ي برنامه‌ريزي (Plan)، اجرا (Do)، مطالعه‏ي نتايج اجرا و ارزيابي تفاوت‌ها با برنامه (Study) و در نهايت انجام اقدامات اصلاحي در برنامه‌ريزي و اجرا (Act) مي‌داند.

در تناظر اين دو مي‌توان اين‌گونه اشاره كرد كه مرحله‏ي اول چرخه‏ي بهبود، ناظر به برخورداري از ايده‌اي روشن، و طرح و برنامه‌اي شفاف و عاقبت‌انديش است كه از اين مرحله مي‌توان به شناسايي هدف، ايجاد باور و ايمان به آن اشاره كرد. مرحله‏ي دوم چرخه‏ي بهبود به اجرا اشاره دارد. اجرا متناظر با انجام عمل صالح است. به عبارت ديگر بايد در راستاي تحقق همان جهت‌گيري و هدف‌گذاري اوليه، كارهاي درست را انجام ‌داد و از اقدامات شتابزده و انحرافي پرهيز كرد. در سوره‏ي عصر به دو فراز ديگر نيز اشاره شده است. اين دو فراز، به دو توصيه تاكيد دارند. نخست آن كه در همه‏ي احوال، حق و ميزان در نظر انسان‌ها مجسم باشد و ديگر آن كه در راه رسيدن به هدف، صبر و استقامت فراموش نشود. اغلب به هنگام انجام اصلاحات سيستمي و فردي، به علت سختي ترك عادت‌هاي اشتباه و رفتارهاي غلط، مقاومت‌ها بروز مي‌كنند و تلاش فراواني براي ترك و تغيير عادات غلط مديريتي و عملياتي لازم است تا مسير و راه درست دنبال شود. دو مرحله‏ي پاياني چرخه‏ي بهبود نيز ناظر به اين دو فراز هستند. (مشاهده‏ي تصوير)

/ 1 نظر / 3 بازدید
سيد محمدعلي كاشفي

با سلام و تشکر از تلاش دوستان گروه علمی- کاربردی مهندسی صنايع و با عرض سلام به جناب آقای دکتر محمدحسین سليمي و آرزوی سلامتی برای ایشان آقای دکتر بسيار خوشحال شدم که يکی دیگر از اهل علم توان فکری خود را در مسیر آموزه های دینی و همراستایی آنها با علوم بکار گرفته و آنرا اشاعه میدهد. اينجانب بر اين باور هستم که علوم دينی و علوم تجربی همانند دو عاملی هستند که يکديگر را تقويت نموده و در اصطلاح فيزيک مانند يک عامل رزونانس برای خوشبختی بشر عمل میکنند. از آنجائيکه علوم تجربی حاصل تلاش بشر برای شناخت طبيعت و قوانين حاکم بر آنست بگونه ای که بتواند برای رفاه خود آنرا بکار گيرد و علوم دينی نشاُت گرفته از خالق طبيعت است اين وحدت در درون خود پتانسيلی برای سعادت بشر دارد که جدايی اين دو انسان را از نعمات بيشمار جهان خلقت محروم ميکند. آقای دکتر با تشکر مجدد از این رویکرد جدید که توسط شما در میان علمای مهندسی صنایع کشورمان شروع شده است و با اميد اينکه استادان ارجمند بتوانند در کلاس های درس نشانه های تطابق يافته های بشر با آموزه های دینی و منشاء علوم و قوانين خلقت را بيابند و به دانشجويان نیز نشان دهند.