روندهای جهانی

مدیران شرکت‌ها اغلب تغییرات تدریجی را دنبال می‌کنند تا زمانی که تکان ناشی از یک تحول بزرگ، زیرساخت‌های کسب و کارشان را به خطر می‌اندازد. شرکت‌هایی که برای زلزله آماده باشند، هیچ‌گاه از سیر شتابان و مستمر تحولات ضربه نخواهند خورد. آگاهی از تغییرهای محیطی برای تمام مدیران ضروری است تا برمبنای آنها، استراتژی‌ها و برنامه‌های آتی سازمان را طرح‌ریزی کنند.

سعی در شناسایی الزامات و ملاحظات تجاری و جهانی منجر به شناسایی 12 روند شده است که متغیرهای مهم تاثیرگذار بر آینده‌ی کسب و کارها می‌باشند و پیگیری تغییرات و تحلیل همزمان تاثیرات این نیروها برای مدیران و تصمیم‌گیرندگان خرد و کلان در تحلیل محیط پیرامون و عوامل موثر بر استراتژی سازمان حائز اهمیت و اجتناب‌ناپذیر است.

این متغیرهای جهانی که تکانه‌های استراتژیک نامیده می‌شوند با ماهیت بلندمدت خود و تعامل نزدیک با یکدیگر، به شکل مستمر در حال تکامل، انتقال و تغییر بنیادین کسب و کارها هستند. اثرات برخی از این متغیرها نظیر فناوری اطلاعات و روندهای جمعیتی تاکنون مشهود بوده و تاثیرگذاری برخی دیگر مانند نانو تکنولوژی در حال تکوین است. آشنایی و توجه به این تکانه‌ها، آنها را از تهدید به فرصت تبدیل می‌کند.

کتاب تکانه‌های استراتژیک در دنیای مدیریت، با بررسی فصل به فصل مفاهیم پیچیده‌ی هر یک از روندهای 12گانه در قالبی که همه‌ی خوانندگان با پیش‌زمینه‌های ذهنی، علائق و حوزه‌های کاری متفاوت از آن بهره‌مند شوند، آمادگی کسب و کارها را برای مواجهه با این تغییرات غیرقابل اجتناب تقویت خواهد کرد.

واحد انتشارات گروه پژوهشی- صنعتی آریانا (تلفن: 88342910) با کسب مجوز ترجمه از سوی مولفین، این کتاب را برای مدیران و اداره‌کنندگان سازمان‌ها انتخاب و آماده نموده است تا از پیش‌بینی این 12 روند جهانی در افق 25 ساله و تاثیرشان بر کسب و کارها آگاهی پیدا کنند.

 

12 تکانه‌ی استراتژیک

 

مردم و محیط زیست

1- جمعیت

2- شهرنشینی

3- بیماری‌ها و جهانی شدن

4- مدیریت منابع

5- تخریب محیط زیست

 

دانش و تجارت

6- یکپارچگی اقتصادی

7- ترویج دانش

8- فناوری اطلاعات

9- بیوتکنولوژی

10- نانوتکنولوژی

 

سیستم‌های بین‌المللی و جامعه

11- تعارض و درگیری

12- حکومت

دکتر فریبرز قدر (Ghadar F.)

- مدیر مرکز مطالعات استراتژیک دانشگاه پنسیلوانیا

- مولف در زمینه‌ی اقتصاد کشورهای در حال توسعه و ریسک‌های بین‌المللی

- صاحب‌نظر مباحث مالی و استراتژی جهانی از نگاه Business Week

 

دکتر اریک پترسون (Peterson E.)

- معاون ارشد مرکز مطالعات استراتژیک دانشگاه پنسیلوانیا

- مدرس اقتصاد بین‌الملل و ریسک ژئوپولیتیک در دانشگاه‌های وارتون و جورجیا

- کارشناس مجمع جهانی اقتصاد

- عضو شورای سیاستگذاری روابط خارجی آمریکا

مقدمه‌ی مترجمین

مقدمه‌ی مولفین

نتایج (فصل سیزدهم)

نمودارها

منابع و مراجع

مقدمه‌ها ناشر

تکانه به عنوان معادل Tectonic انتخاب شده است. Tectonic به مفهوم لایه‌های زمین‌شناسی است که تشکیل‌دهنده‌ی سطوح زمین بوده و جابجایی و حرکت هر لایه بر سایر لایه‌ها تاثیر گذاشته و آنها را وادار به جابه‌جایی و تغییر می‌کند.

/ 4 نظر / 11 بازدید
دکتر نادر حسینی

کتاب بسیار مهم و مفیدی بود . از معرفی شما متشکرم

salam az khabarhaye daste avali ke be etelae hame miresoonid mamnoonam khastam bedoonam shoma rajebe gheimato tedade safahato ina etelaati nadarid?

مبلغ کتاب 2400 تومان و در حدود 120 صفحه است. انتشارات اگاه میدان انقلاب این کتاب را انحصاری کرده

مهرنوش صادقی

فریبرز قدر در یک جای این کتاب نموداری داره که عمده فعالیت های تروریستی را از ایران و اطراف ایران فلش زده. من شنیدم با توجه به سوابق آقای قدر (معاون وزیر شاه) اطلاعات قصد توقیف این کتاب را داره