آشنایی با TRIZ در شبکه‌ی چهار (شنبه‌ها- پنج هفته)

قسمت دوم از برنامه‌ی پنج قسمتی آشنایی با TRIZ (دانش نوآوری نظام‌یافته)، امشب (شنبه، 16 شهریور) از ساعت 9:40 از شبکه‌ی چهارم سیما پخش خواهد شد و قسمت‌های بعدی به صورت هفتگی بر روی آنتن این شبکه خواهد رفت.

در این 5 برنامه، چیستی، مفهوم و توانمندی‌های TRIZ به تفکیک در سرفصل‌های کارکرد (قسمت اولایده‌آلی، تضاد، منابع و فضا،زمان،تعامل بیان می‌شود.

در طراحی محتوی و ساختار برنامه، مهندس سارا سلیمی و مهندس محمود کریمی به عنوان محقق و کارشناس و شادروان دکتر محمدحسین سلیمی (تولید برنامه در سال 85 صورت گرفته است) به عنوان مشاور و متخصص TRIZ همکاری داشته‌اند.

تحقیقات 50 ساله در مورد TRIZ با این نظریه شروع شد که قوانین عمومی برای نوآوری وجود دارند که پایه و اساس نوآوری‌های خلاقانه هستند و منجر به پیشرفت تکنولوژی می‌شوند. اگر این قوانین به درستی شناسایی شده ودسته‌بندی و کدگذاری شوند، می‌توانند به مردم بیاموزند که چگونه می‌توان فرایند نوآوری را پیش‌بینی کرد و هرچهبیشتر در مسیر آن گام برداشت. در ایران نیز موسسه‌ی مطالعات نوآوری و فناوری ایران در ترویج این دانش، شناخته‌‌‌شده‌‌ترین مرکز پژوهش، آموزش و مشاوره تکنیک‌های حل مساله می‌باشد.

در تهیه‌ی برنامه به بیان مثال‌های ملموس از زندگی روزمره، گفتگوهای روان و کارشناسی و کادربندی خلاقانه توجه خاص شده است. علاقمندانی که موفق به مشاهده‌ی برنامه می‌گردند می‌توانند از طریق پست الکترونیکی karimi@iiits.orgنقطه‌نظرات خود را با عوامل سازنده‌ی برنامه در میان بگذارند.

/ 0 نظر / 10 بازدید