به ياد استاد

از ديرباز مهندسي صنايع با انجام برنامه‌ريزي‌هاي مبتني بر تكنيك تحقيق در عمليات در واحدهاي صنعتي و خدماتي آغاز به كار نموده و نگاهش معطوف به سيستم‌هاي موجود و تحليل عملكرد براي كشف كاستي‌ها و ارائه راه حل‌هاي مناسب و بهينه براي رفع آنها بوده است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

همگام با انقلاب كيفيت، توجه مهندسين صنايع از اصلاح سيستم‌هاي موجود (بهبودهاي Kaizen) به بازطراحي سيستم‌ها (بهبود راديكال) معطوف شده است. بدين ترتيب مهندسي صنايع به رويكردهاي استراتژيك روي آورد و اين تغيير رويكرد، موجب شد تا به عنوان رشته‌اي پيشرو در تحولات اساسي جامعه و سيستم‌هاي صنعتي و خدماتي نقش ايفا نمايد.

امروزه مشاورين مهندسي صنايع، بيشتر به دنبال عارضه‌يابي و مهندسي مجدد سيستم‌هاي صنعتي و خدماتي هستند و با رويكرد بالادستي به تحولات اساسي در سيستم‌هاي موجود مي‌انديشند. اين تحولات چهار محور اساسي دارد كه عبارتند از:

1- تحول در بهره‌وري

2- تحول در كيفيت

3- تحول در رقابت

4- تحول در نوآوري

 

در آينده‌اي نه چندان دور، مهندسي صنايع به روش‌هاي حل خلاق مساله براي ايجاد تحولات اساسي در چهار محور فوق، توجه خواهد نمود و تصور مديراني بدون اين مهارت‌ها، غيرممكن خواهد بود.

 

به نقل از استاد دكتر محمد حسين سليمي

/ 0 نظر / 2 بازدید